26-04-2015 

СОНК ќе преговара со Кралев за екстерното оценување

од НОВА | објавено на: 20-05-2013 14:01:35

Раководството на Синидкатот на вработените во образованието, науката и културата ги дематира информациите дека ќе стапи во штрајк поради екстерното оценување.

Во изјава за НОВА претседателот на СОНК, Јаки Неделковски тврди дека не постои одлука за штрајк и дека раководството на синдикатот одлучило да стапи во преговори со Минстерството за образование во кои ќе ги зиложат нивните забелешки за начинот на кој се врши екстерното оценување. На преговорите СОНК ќе ги изложи следниве барања:

1. Министерството за образование и наука под итно, а најдоцна до 17-05-2013год. да ги повлече правилниците за начинот на проверување на објективноста на наставникот за основно и средно образование, објавени во Сл. Весник бр. 62 од 26-04-2013 год. се додека не бидат отстранети сите причини за револт на наставниците. (Потсетуваме на договорот на 9-та Седница на Советот на СОНК одржана во Струга, каде што беше договорено со министерот за образование и наука за заедничка активност при носење на закони или акти што се особено важни во делот на економско - социјалната положба на вработените во образованието и науката.)

2. СОНК и МОН веднаш да ги продолжат преговорите за склучување на Колективен договор за високо образование и наука.

3. Да започнат преговори помеѓу СОНК и МОН за корекција на основната плата во делот на образованието.

4.Министерството за труд и социјална политика и СОНК итно да потпишат Спогодба со која ке се утврди датумот на започнување на примената на Колективниот договор за детска заштита во делот на плати.

- СОНК бара исплатата да започне од септември 2013год со динамика која ќе биде договорена помеѓу потписниците.

- Доколку од објективни причини тоа не е можно , бараме исплатата да по започне во целост од 01-01-2014год.

5. МТСП веднаш да започне со трансформација на работните договори согласно Спогодбата од 2008 год.

6. СОНК и министерството за култура итно да продолжат со преговорите за склучување на нов колективен договор за култура и потпишување на истиот најдоцна до почетокот на септември 2013год.

Преговорите на СОНК со министерот Кралев започнуваат попладнево.

Во врска со активностите и степенот на реализирање на Барањата, Советот на СОНК заклучил најдоцна до крајот на месец мај, да одржи нова седница на која ќе се направи оценка за степенот на реализирање на барањата и врз основа на тоа, доколку има потреба, за преземање на нови мерки согласно законите на Р.М. во делот на синдикалното организирање и делување.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Новинарски пленум: За МРТ не е важен референдумот

Рецензија на вестите на МРТ на Новинарскиот пленум: МРТ во вчерашните вести ни оддалеку не го запази принципот на балансирано известување. Вестите наликуваа на маркетинг на политиките на власта, со сосема кратко и недоволно известување за референдумот во Центар

прочитај повеќе

ЦИВИЛ: Притисоци и закани на рефендумот за ГТЦ

На улица Мирослав Крлежа објектот е во изградба, а таму се заведени пет лица кои треба да дојдат да гласаат. Притисоци и закани има на набљудувачите на Цивил. Од таму велат дека на некои им се одземаат овласувањата, а еден од нив на улица Ѓуро Ѓоновиќ, добил закани, по што и физички бил нападнат

прочитај повеќе

МОСТ со набљудувачи и со телефонска линија за нерегуларности на референдумот

Граѓанската асоцијација МОСТ денешното гласање за референдумот за ГТЦ го следи со 111 набљудувачи, кои ќе ги покријат сите гласачки места во општина Центар.

прочитај повеќе

Цивил за референдумот за ГТЦ:Бараме да се почитува слободната волја на граѓаните

Шефот на невладината Цивил, Џабир Дерала во име на сите невладини: Нагласувам, ова не е апел, туку барање. Бараме да се почитува слободната волја на граѓанките и граѓаните. Бараме да се почитуваат демократските стандарди кои ги налага една ваква демократска процедура

прочитај повеќе

Општина Центар: Референдум за и против зачувување на изгледот на ГТЦ

Одлуката на референдумот ќе се смета за донесена ако гласале половина од вкупниот број граѓани запишани во Избирачкиот список на оваа општина, а бројот на гласачи во избирачкиот список кој се регистрирани е 43.560, што е за околу 750 гласачи повеќе од последните организирани избори

прочитај повеќе

Рецензија на Дневник на МТВ1 - средношколските протести маргинализирани

Македонската радио-телевизија, ги маргинализираше средношколските протести, во своето централно издание на вестите вчера (23 април 2015), во Дневник 2, во 19 часот и 30 минути. МТВ1, како главен настан, го издвои состанокот на министрите за надворешни работи, во Брдо кај Крањ, а најмногу време посвети на нападот во Гошинце, преку прилози и анализи

прочитај повеќе

Груевски: Каква мизерија од луѓе

Груевски денес во Охрид ги уверуваше своите поддржувачи дека Борјан Јовановски сам си го испратил венецот: "Па уште глумат демек лути се, па носат венец во владата, па Заев држи прес за медиумите, па завршува дека ќе имало венец на слободата и слично".

прочитај повеќе

Блиц: Власта сама го огранизирала нападот во Гошинце

Српскиот "Блиц" тврди дека нападот на полицијата во македонското село Гошинце е исцениран за да се пренасочи вниманието од шпионската афера во чиј центар е премиерот Никола Груевски. „Блиц“ се повикува на информации на српските безбедносни служби.

прочитај повеќе

Груевски: Опозицијата го удави Охрид во криминали

Според Груевски опозицијата го заглавила Охрид во над 35 милиони евра долгови од кои "глава не можеме да кренеме веќе две години, долг кој го враќа локалната самоуправа и кој досега е намален за 3 милиони евра, а исплатени се над 8 милиони евра камати".

прочитај повеќе

(ИНТЕГРАЛНО) Транскрипти и аудио од разговорите во „бомбата“ од Гостивар

СДСМ со најновата бомба, која ја објави денеска од Гостивар обелодени аудио снимки за наводно пазарење помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори но и за партиските вработувања, за тоа како премиерот го чувал Законот за бранители, но и снимки во кои коалиционите партнери се нарекуваат со погрдни зборови

прочитај повеќе

СДСМ: Груевски го чувал Законот за бранители за пазарење со ДУИ

СДСМ на денешната прес-конференција од Гостивар објави сет од разговори за кои велат дека го докажуваат лажниот патриотизам на Груевски. Според СДСМ, Груевски го чувал Законот за бранители за пазарење со ДУИ

прочитај повеќе

(Бомба на СДСМ од Гостивар) За министерката Јанкулоска, Албанците се диво племе

СДСМ во најновата бомба од Гостивар, објави снимка на разговор меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и шефот на ДБК Сашо Мијалков, во која Јанкулоска Албанците од нивниот коалиционен партнер ДУИ, ги споредува со диво племе и Индијанци

прочитај повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се пазареле со ДУИ за избори и вработувања во Гостивар

-Денеска јавноста ќе слушне за злоупотребите на државните компании во Гостивар за партиските интереси на ВМРО-ДПМНЕ. Ќе слушне за пазарот помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори но и за партиските вработувања, вели Трпески

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: СДСМ со „бомба“ од Гостивар

Претседателот на СДСМ од Гостивар Благојче Трпески денеска ќе ја објави најновата „бомба“ на опозицијата од Гостивар. Прес-конференцијата во живо можете да ја следите тука

прочитај повеќе

Нова несреќа на македонските пруги: Тешко повреден Авганистанец од удар на воз

Маж од Авганистан е нова жртва на македонските пруги. Меѓународниот воз што сообраќал на релација Скопје-Солун-Белград удрил во човекот, при што тој се здобил со тешки телесни повреди и е префрлен во Ургентниот центар во Скопје.

прочитај повеќе

Питер Фејт: Владата да престане да ги негира фактите

За да надминување на кризата треба судска истрага и обнова на парламентарен дијалог но и да се избегне било каква тензија на меѓуетнички план.“Владата мора да разбере дека треба да соработува во истрагата и посредништвото на ЕУ и да престане да ги негира фактите”,

прочитај повеќе

ДИК за референдумот во Центар: Гласаа затвореници и притворени лица

Гласаа лица од истражните затвори Шутка, Куманово, Идризово и Штип. Записниците се под надзор и ќе бидат отворени утре по 19 часот. Изборниот материјал со референдумското прашање е веќе доставен во 78 избричаки места на територијата на Општина Центар, соопштува ДИК

прочитај повеќе

СДСМ денеска со „бомба“ во Гостивар

За денеска е најавено ново продолжение од објавувањето на прислушуваните материјали од Гостивар. СДСМ најавува дека новата „бомба“ ќе биде објавена некаде околу 14 часот, а потоа во текот на вечрните часови ќе следува народниот марш низ улиците на градот

прочитај повеќе

Села: Ако се сметаат за Албанци, ДУИ треба да ја напушти Владата

Претседателот на движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, на вонредното собрание за актуелните политички случувања во Тетово, истакна дека правдата во Македонија е суспендирана од актуелната власт, затоа ги повикува луѓето од ДУИ, ако се Aлбанци, веднаш да ја напуштат владата, која, според него, е „целосно неморална“

прочитај повеќе

Заради референдумот, МВР ќе издава лични карти и викендов

„По повод закажаниот референдум што ќе се одржи на 26 април 2015 година во Општина Центар, Министерството за внатрешни работи во наредните два дена на 25 и на 26 април ќе работат на издавање лични карти и тоа в сабота од 08.30 часот до 16.30 часот и в недела од 7 до 19 часот,“ се вели на официјалната веб-страница на МВР

прочитај повеќе