04-10-2015 

СОНК ќе преговара со Кралев за екстерното оценување

од НОВА | објавено на: 20-05-2013 14:01:35

Раководството на Синидкатот на вработените во образованието, науката и културата ги дематира информациите дека ќе стапи во штрајк поради екстерното оценување.

Во изјава за НОВА претседателот на СОНК, Јаки Неделковски тврди дека не постои одлука за штрајк и дека раководството на синдикатот одлучило да стапи во преговори со Минстерството за образование во кои ќе ги зиложат нивните забелешки за начинот на кој се врши екстерното оценување. На преговорите СОНК ќе ги изложи следниве барања:

1. Министерството за образование и наука под итно, а најдоцна до 17-05-2013год. да ги повлече правилниците за начинот на проверување на објективноста на наставникот за основно и средно образование, објавени во Сл. Весник бр. 62 од 26-04-2013 год. се додека не бидат отстранети сите причини за револт на наставниците. (Потсетуваме на договорот на 9-та Седница на Советот на СОНК одржана во Струга, каде што беше договорено со министерот за образование и наука за заедничка активност при носење на закони или акти што се особено важни во делот на економско - социјалната положба на вработените во образованието и науката.)

2. СОНК и МОН веднаш да ги продолжат преговорите за склучување на Колективен договор за високо образование и наука.

3. Да започнат преговори помеѓу СОНК и МОН за корекција на основната плата во делот на образованието.

4.Министерството за труд и социјална политика и СОНК итно да потпишат Спогодба со која ке се утврди датумот на започнување на примената на Колективниот договор за детска заштита во делот на плати.

- СОНК бара исплатата да започне од септември 2013год со динамика која ќе биде договорена помеѓу потписниците.

- Доколку од објективни причини тоа не е можно , бараме исплатата да по започне во целост од 01-01-2014год.

5. МТСП веднаш да започне со трансформација на работните договори согласно Спогодбата од 2008 год.

6. СОНК и министерството за култура итно да продолжат со преговорите за склучување на нов колективен договор за култура и потпишување на истиот најдоцна до почетокот на септември 2013год.

Преговорите на СОНК со министерот Кралев започнуваат попладнево.

Во врска со активностите и степенот на реализирање на Барањата, Советот на СОНК заклучил најдоцна до крајот на месец мај, да одржи нова седница на која ќе се направи оценка за степенот на реализирање на барањата и врз основа на тоа, доколку има потреба, за преземање на нови мерки согласно законите на Р.М. во делот на синдикалното организирање и делување.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Издадени 1.998 потврди за барање на азил од МВР изминатиов ден

Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија и Авганистан додека другите се во помал број

прочитај повеќе

Суомалајнен: Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Со добро реорганизирање и ревизија на Избирачкиот список, можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време пред изборите, вели амбасадорката на ОБСЕ во Македонија

прочитај повеќе

Кривична за човекот кој измачуваше волк во Карабинци

СВР Штип денеска соопшти дека до Јавното обвинителство Штип поднело кривична пријава против 37-годишниот З.В. од селото Карбинци поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело “мачење животни“

прочитај повеќе

Акција низ цела Македонија - се чистеше отпадот

Ова е четврта година на ова акција и во неа учествуваа 50-тина општини, 20 невладини организации, волонтери со поддршка на јавните комунални претпријатија и нивната механизација, извиднички одреди, активисти на Црвениот крст и други граѓани

прочитај повеќе

СДСМ: МНР го подготвува бегството на Мијалков од Македонија

- Министерот Попоски е должен веднаш да објасни по кој основ МНР дозволило дипломатски пасош за братучедот на Груевски, Сашо Мијалков? Објавените документи покажуваат дека Мијалков добил дипломатски пасош како експерт. Каков експерт е Сашо Мијалков?, реагира СДСМ

прочитај повеќе

Кривична пријава за тројцата приведени од инцидентот во „Арсение Јовков“

Полициската истрага допрва ќе ги утврдува мотивите на двајцата сегашни и еден поранешен ученик од средното училиште „Арсени Јовков“ кои се приведени под сомнение дека прскале со непознат спреј во училиштето по што 14 луѓет завршија на Токсикологија

прочитај повеќе

МВР има извесно лице под сомнение како потписник на заканувачкото комунике

Заканувачкото комунике адресирано до премиерот Никола Груевски, и поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, сериозно се анализира и македонските служби се во контакт со косовските за да се расчистат сомневањата околу одреденото лице, информира за НОВА, портпаролот на МВР

прочитај повеќе

Промовирана новата партија "Единство" на Гзим Острени

Денес беше промовирана новата партија "Единство" или "Унитети" на Гзим Oстрени, најблискиот соработник на Aли Aхмети, поранешниот генерален секретар и почесен член на ДУИ.

прочитај повеќе

Да се најде трајно решение за кејот 13 Ноември, бараат угостителите

Сопствениците на угостителските објекти на кејот 13 Ноември ја поздравија одлуката на градоначалникот и општина Центар за забрана за градба на проектираната улица од страна на Град Скопје.

прочитај повеќе

Дваесет години од атентатот врз Киро Глигоров

Нападот беше извршен со автомобил-бомба на 3 октомври 1995 година во 9:50 часот на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол“ во Скопје, кога Глигоров со службено возило се движеше од неговата резиденција кон Собранието.

прочитај повеќе

Милошоски vs. Манчевски за активната регистрација на гласачите

Антонио Милошовски, како преговарач во работната група за изборните регулативи од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека опозициската СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список, претставникот на СДСМ, Дамјан Манчевски го негира

прочитај повеќе

Груевски пред ОН повика на изнаоѓање на заедничко решение за спорот со името

Обраќајќи се на Генералното Собрание на Обединетите Нации, премиерот Никола Груевски ја повика грчката Влада заеднички да се најде решение за спорот со името, кое ќе биде балансирано и прифатено од граѓаните на двете земји

прочитај повеќе

Амбасада на САД: Во кои случаи се става црн печат за влез на функционери

Американската амбасада во Македонија не објавува детали за индивидуални барања за виза за влез во земјата, соопштува Амбасадата за НОВА, на прашањето дали се точни неофицијалните информации дека на екс-министерот Миле Јанакиески му било одбиено барањето за виза

прочитај повеќе

Шилегов: Баџанакот на Мијалков на чело на Комисијата за воедначување

Јован Илиевски, баџанак на Сашо Мијалков и обвинител за организиран криминал, е избран за претседател на Комисијата за воедначување на казнената политика, по предлог на јавниот обвинител Марко Зврлевски, информираше пред новинарите пратеникот Шилегов

прочитај повеќе

Се огради просторот, започнува градбата на спомен-обележјето за Мајка Тереза

Започнаа активностите за изградба на спомен-обележјето на Мајка Тереза. Споменикот ќе биде во висина од 32 метри, а од Министерството за култура е именувано како „објект со скулптурална композиција“

прочитај повеќе

БЕСА: Собранието да го врати предлог-буџетот за 2016 на повторно разгледување

Предлогот на БЕСА е буџетот за 2016 да се изгласа од владата која ќе произлезе од априлските избори во 2016, затоа што само еден таков буџет ќе биде во функција на излезот од економската криза, а истовремено ќе се спречи и злоупотребата на средствата

прочитај повеќе

Заев: Нема бегање од договорот, ниедна партија не смее да ја попречува работата

Целта на опозицијата е преку Договорот постигнат во Пржино да и се даде легитимен статус на следната влада која ќе ја води државата, напомена денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по обраќањето на Конференцијата за млади лидери

прочитај повеќе

Заев веќе нема обврска да се јавува во струмичкиот суд, го задржува и пасошот

Случајот „Пуч“ се очекува наскоро да го преземе специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која неодамна рече дека, откако Советот на јавни обвинители ќе го изгласа 14-члениот тим што го предложи, ќе ги побара од скопското јавно обвинителство сите предмети

прочитај повеќе

Патарината Петровец утре нема да врши наплата

Патарината Петровец утре од 5 до 18 часот ќе биде затворена поради снимањето на филмот „А фонд“ на француската продукциска куќа „Чик филмс“, но во тој период ќе нема прекин во сообраќајот на автопатот

прочитај повеќе

Штипскиот суд пресуди во корист на Заев а против бизнисменот Наумов

Штипскиот Основен суд денес пресуди дека бизнисменот Мики Наумов ги нарушил угледот и честата на лидерот на опозицијата Зоран Заев кој смета дека оваа одлука покажува дека има надеж за македонското правосудство.

прочитај повеќе