26-04-2015 

Поголем број на болни гласаа во вториот круг на изборите

од НОВА | објавено на: 06-04-2013 20:58:26

Со голем пораст на бројот на болни и изнемоштени лица во однос на првиот круг од пред две недели, денеска од 7 до 19 часот се одвиваше гласањето на лицата што се пријавиле како болни и изнемоштени, па избирачките одбори доаѓаа во нивните домови.

Иако во вториот круг ќе гласаат многу помалку избирачи, сепак бројот на пријавените за гласање дома е поголем отколку во првиот круг во многу од општините.

Пред вториот круг од локалните избори во Македонија, денеска гласаа затворениците, болните, изнемоштените и раселените. Право на глас имаа околу 1.000 затвореници и 73 раселени лица.

Изборниот процес почна во седум часот и се одвивал без проблеми. Во затворот Идризово за 29. општини и град Скопје право на глас имаа 604 осуденици – само половината од околу 1.200 затвореници колку што издржуваат казна во затворот.

Зголемен број на болни и изнемоштени лица е пријавен во Источна Македонија, односно во Кочани, Делчево, Берово и Чешиново и Облешево.

Повеќе болни и немоќни гласачи имало и во Битола. Се пријавиле 206 лица, што е за 44 повеќе во однос на првиот круг.

Во Могила се пријавило 91 лице, во споредба со 55 гласачи од првиот круг, а во Ресен вкупниот број на болни и изнемоштени изнесува 300 лица, а во градот има 16.000 граѓани со право на глас.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Рецензија на Дневник на МТВ1 - средношколските протести маргинализирани

Македонската радио-телевизија, ги маргинализираше средношколските протести, во своето централно издание на вестите вчера (23 април 2015), во Дневник 2, во 19 часот и 30 минути. МТВ1, како главен настан, го издвои состанокот на министрите за надворешни работи, во Брдо кај Крањ, а најмногу време посвети на нападот во Гошинце, преку прилози и анализи

прочитај повеќе

Блиц: Власта сама го огранизирала нападот во Гошинце

Српскиот "Блиц" тврди дека нападот на полицијата во македонското село Гошинце е исцениран за да се пренасочи вниманието од шпионската афера во чиј центар е премиерот Никола Груевски. „Блиц“ се повикува на информации на српските безбедносни служби.

прочитај повеќе

(ИНТЕГРАЛНО) Транскрипти и аудио од разговорите во „бомбата“ од Гостивар

СДСМ со најновата бомба, која ја објави денеска од Гостивар обелодени аудио снимки за наводно пазарење помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори но и за партиските вработувања, за тоа како премиерот го чувал Законот за бранители, но и снимки во кои коалиционите партнери се нарекуваат со погрдни зборови

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: СДСМ со „бомба“ од Гостивар

Претседателот на СДСМ од Гостивар Благојче Трпески денеска ќе ја објави најновата „бомба“ на опозицијата од Гостивар. Прес-конференцијата во живо можете да ја следите тука

прочитај повеќе

Нова несреќа на македонските пруги: Тешко повреден Авганистанец од удар на воз

Маж од Авганистан е нова жртва на македонските пруги. Меѓународниот воз што сообраќал на релација Скопје-Солун-Белград удрил во човекот, при што тој се здобил со тешки телесни повреди и е префрлен во Ургентниот центар во Скопје.

прочитај повеќе

Питер Фејт: Владата да престане да ги негира фактите

За да надминување на кризата треба судска истрага и обнова на парламентарен дијалог но и да се избегне било каква тензија на меѓуетнички план.“Владата мора да разбере дека треба да соработува во истрагата и посредништвото на ЕУ и да престане да ги негира фактите”,

прочитај повеќе

ДИК за референдумот во Центар: Гласаа затвореници и притворени лица

Гласаа лица од истражните затвори Шутка, Куманово, Идризово и Штип. Записниците се под надзор и ќе бидат отворени утре по 19 часот. Изборниот материјал со референдумското прашање е веќе доставен во 78 избричаки места на територијата на Општина Центар, соопштува ДИК

прочитај повеќе

СДСМ денеска со „бомба“ во Гостивар

За денеска е најавено ново продолжение од објавувањето на прислушуваните материјали од Гостивар. СДСМ најавува дека новата „бомба“ ќе биде објавена некаде околу 14 часот, а потоа во текот на вечрните часови ќе следува народниот марш низ улиците на градот

прочитај повеќе

Села: Ако се сметаат за Албанци, ДУИ треба да ја напушти Владата

Претседателот на движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, на вонредното собрание за актуелните политички случувања во Тетово, истакна дека правдата во Македонија е суспендирана од актуелната власт, затоа ги повикува луѓето од ДУИ, ако се Aлбанци, веднаш да ја напуштат владата, која, според него, е „целосно неморална“

прочитај повеќе

Заради референдумот, МВР ќе издава лични карти и викендов

„По повод закажаниот референдум што ќе се одржи на 26 април 2015 година во Општина Центар, Министерството за внатрешни работи во наредните два дена на 25 и на 26 април ќе работат на издавање лични карти и тоа в сабота од 08.30 часот до 16.30 часот и в недела од 7 до 19 часот,“ се вели на официјалната веб-страница на МВР

прочитај повеќе

Од Белград "Амстердамската тројка" побара оставка на Груевски

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Јове Кекеновски, Владимир Лазаревик и поранешниот шеф на УБК, Горан Митевски изјавија дека главниот виновник за ситуацијата е ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски.

прочитај повеќе

Крајно нечовечки услови за мигрантите-бегалци во Македонија

На фотографиите што ги испрати Хелсиншкиот комитет за човекови права можете да видите како изгледаат тоалетите и мијалниците во Прифатниот центар за странци во Гази Баба каде мигрантите-бегалци, во крајно нечовечки услови, поминуваат по неколку месеци.

прочитај повеќе

Кафулињата во Скопје ќе работат до 23 часот а на викенд до полноќ

Работното време на угостителските објекти кои се наоѓаат во станбени згради да се намали за еден час и тие да работат до 23 часот а за време на неработните денови ќе можат да работа до полноќ. Ова е предлогот за измена на Законот за угостителска дејност.

прочитај повеќе

Јанкулоска: Да не се потценува сериозноста на нападот во Гошинце

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска изјави дека не треба да се потценува сериозноста на она што се случи во Гошинце

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ:Небитно е колку страници доставил Заев, тој е заглавен до гуша во Пуч

- Не е суштината во тоа дали ќе се поднесат 1000 или 2000 страници хартија, туку дали тие имаат или немаат правна основа и аргументација. За случаите кои се водат пред надлежните инстиутуции против Заев постојат непобитни докази, факти, признанија и правни аргументи, реагира ВМРО ДПМНЕ

прочитај повеќе

СДСМ поднесе 10 илјади страни материјален доказ за „Пуч“ и „Поткуп“ до ЈО

- Нема докази за извршено насилство кон претставници на највисоки државни органи и шпионажа, туку напротив има насилство врз уставниот поредок на Македонија од страна на Никола Груевски, Сашо Мијалков и група лица околу нив, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев пред новинарите

прочитај повеќе

Мигрантите седеле на шините пред да почнат да бегаат по сигналот на локомотивата

Загинатите 14 мигранти седеле на шините заедно со другите од групата но не успеале да скокнат и да се спасат, соопшти Министерството за внатрешни работи

прочитај повеќе

(ВИДЕО) Протест на хонорарците: Не живееме, преживуваме!

Граѓани- хонорарци од различни професии денеска на марш од министерството за финансии па се до Уставниот суд го искажаа незадоволство од поради пакетот закони според кои хонорарците ќе треба да плаќаат 35 отсто данок на државата

прочитај повеќе

Сите струмички средношколци денеска стапија во активен бојкот

Наместо во училниците, тие времето за настава го поминуваат во училишните холови заедно со своите професори од кои имаат максимална поддршка на оваа нивна одлука

прочитај повеќе

Жерновски поднесe кривична пријава против премиерот Груевски

- Поднесувам кривична пријава против Никола Груевски кој е поттикнувач и организатор на насилството во општина Центар. Никола јас не сум кукавица како тебе. Кукавиците организираат други луѓе. Ќе те почитував ако лично дојдеше да ми удриш 5-6 шамари, изјави Жерновски

прочитај повеќе