20-08-2014 

Поголем број на болни гласаа во вториот круг на изборите

од НОВА | објавено на: 06-04-2013 20:58:26

Со голем пораст на бројот на болни и изнемоштени лица во однос на првиот круг од пред две недели, денеска од 7 до 19 часот се одвиваше гласањето на лицата што се пријавиле како болни и изнемоштени, па избирачките одбори доаѓаа во нивните домови.

Иако во вториот круг ќе гласаат многу помалку избирачи, сепак бројот на пријавените за гласање дома е поголем отколку во првиот круг во многу од општините.

Пред вториот круг од локалните избори во Македонија, денеска гласаа затворениците, болните, изнемоштените и раселените. Право на глас имаа околу 1.000 затвореници и 73 раселени лица.

Изборниот процес почна во седум часот и се одвивал без проблеми. Во затворот Идризово за 29. општини и град Скопје право на глас имаа 604 осуденици – само половината од околу 1.200 затвореници колку што издржуваат казна во затворот.

Зголемен број на болни и изнемоштени лица е пријавен во Источна Македонија, односно во Кочани, Делчево, Берово и Чешиново и Облешево.

Повеќе болни и немоќни гласачи имало и во Битола. Се пријавиле 206 лица, што е за 44 повеќе во однос на првиот круг.

Во Могила се пријавило 91 лице, во споредба со 55 гласачи од првиот круг, а во Ресен вкупниот број на болни и изнемоштени изнесува 300 лица, а во градот има 16.000 граѓани со право на глас.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Екстра меин vs Тодоров:Методот не акредитиран, мострите контаминирани при превоз

Екстра меин со соопштение со јавнста контра министерот Тодоров - Методот за генотипизација не акредитиран, мострите контаминирани при превоз. Министре дали знаете дека методот за утврдување на генотипизација не е акредитиран од страна на Институт за акредитација

прочитај повеќе

Тодоров: Нема дилема-изворот на зараза е Екстра меин

Во примероците од свинскиот врат на Екстра меин кои биле донесени од семејство од Прилеп е потврдена бактеријата листерија. Станува збор за два производа, отворен свински врат кој веќе бил конзумиран и запакуван свински врат без ознака или лот на него, соопшти Министерствотоз а здравство.Тој рече дека изворот на бактеријата е ист кај сите заболени или починати што е потврдено со генотипизација

прочитај повеќе

Младите не ги интересира етничката припадност на нивните пријатели

-Не им е гајле од која етничка припадност е оној што сака да ми биде пријател. Вака младиот Александар Солев ја коментира актуелната состојба со инциденти од говор на омраза на етничка основа во Македонија во која неретко вклучени се и младите

прочитај повеќе

Вевчанци собираат потписи за враќање на смртната казна

Во Општина Вевчани започна собирањето на потписи на граѓанска иницијатива за враќање на смртната казна за извршени најтешки облици на кривични дела. По собирањето на потписите иницијативата ќе биде доставена до надлежните институции во Република Македонија

прочитај повеќе

Почина 36-годишен професионален војник

Триесет и шестгодишниот војник Т.К. од Брвеница, тетовско во саботата починал додека бил на стража во воената база „Еребино“ крај Тетово. Според увидот нема надворешни повреди и траги на насилство

прочитај повеќе

Во петокот починал млад пациент, но спасил двајца од дијализа

По смртта иако скршени од болка и тага неговите најблиски одлучиле бубрезите да бидат донираат, дознава zdravstvo24 од извори од Клиничкиот центар. По повеќе од 20 години стагнација, ова е 4-ти случај на пресадување бубрези од починат донор. Годинава органи од кадавер добија 8 бубрежно болни лица.

прочитај повеќе

Реџепи: ИВЗ нема контрола во џамиите „Јахја-паша“ и „Тутунсези“

Сме барале од компетентните владини органи да ни помогнат почитувајќи го законот, но тие не ја извршија својата работа, затоа доколку нешто се случи во Јахја-пашината џамија и во „Тутунзес“, за нас, тоа ќе се случи во МВР, а не во нашите објекти - нагласил Реџепи

прочитај повеќе

Попоски: Германија сака да се реши спорот за името, но Атина молчи

Проблемот со името и натаму е статус-кво, вели во интервју за Дојче веле македонскиот министер за надворешни работи, Никола Поповски и додава дека германската дипломатија сака решение на спорот, но Атина молчи

прочитај повеќе

Шурбевска:Обвинителството нека испита зошто документот е заведен подоцна

Да ,заведена е покасно, тоа си стои во документот, од објективни причини и на обвинителството е да цени и разгледува докази. Како тоа дури сега се сетивте вие од Екстра меин да проверите дека сте немале во тој маркет ваши производи. Не сакам да полемизирам, ама доколку јас бев сопственик, прво што ќе проверев е тоа. Имам и јас прашања до сопственикот.

прочитај повеќе

Жолтица во Штип- 15 заболени

Првиот човек на Центарот за јавно здравје, Велик Грков вели дека имаат евидентирано 15 заболени лица поради нехигиена, од кои осум се во месец август, а останатите во јуни и јули. Тој смета дека изворот на жолтица не треба да се бара во водата за пиење, која се дистрибуира низ водоводот, бидејќи истата фабрички се обработува

прочитај повеќе

26-годишно момче загина во сообраќајка кај Струмица

Дваесет и шест годишниот Александар.П од село Моноспитово загина, а уште едно лице се здоби со тешки телесни повреди во тешка сообраќајна незгода, што се случи утрово во 05.30 часот, на магистралниот пат Струмица - Ново Село, помеѓу Сачевска крстосница и село Дабиле

прочитај повеќе

Екстра меин: Директорката во Велес ги фалсификувала документите

Екстра меин ја обвинува Директорката на Центарот за јавно здравје во Велес Флорентина Ристовска Шурбевска дека ги фалсификувала документите во постапката за испитување на листерија. Од компанијата тврдат дека на посочениот датум на 23 јули, кога е најден спорниот свински врат, во маркетот во Гевгелија воопшто немало вакумиран сецкан свински врат од Екстра меин

прочитај повеќе

Од денес се поднесуваат барања за отпис на долгови

Oд денес граѓаните ќе може да ги доставуваат своите барања во Центрите за социјална работа за еднократен отпис на долговите. Барањата се доставуваат во рок од 30 дена од објавување на повикот од Министерството за финансии, а за прифаќање на барањето ќе одлучува посебна комисија

прочитај повеќе

"Екстра меин" бара разрешница на проблемот со листеријата

Eкстра меин: Цениме дека изјавите на министерот Тодоров се дадени поради недоволна информираност од страна на неговите најблиски соработници, Миленковиќ и Ристовска-Шурбеска

прочитај повеќе

Откриени 20 илегални мигранти во три одвоени случаи

Најголем број од нив (15) биле државјани на Сирија, двајца од Нигерија и Иран и еден од Палестина. Тие илегално влегле во Република Македонија со намера да продолжат кон западноевропските земји

прочитај повеќе

Министерот за одбрана го честита 18 август, Денот на армијата

Министерот за одбрана Зоран Јолевски им го честиташе 18 август, Денот на армијата, на припадниците на армијата и на сите граѓани на Македонија. Во одделно интервју тој зборуваше и за буџетските проблеми на армијата кои ќе бидат надминати идната година,смета тој.

прочитај повеќе

Се запали фабрика за био гориво во Струмица

Пожарот речиси ја уништи целата фабрика, а причините за избувнувањето се уште не се потврдени. Според првичните проценки на надлежните штетите изнесуваат неколку десетици илјади евра

прочитај повеќе

Тодоров: Постои само еден извор на листерија

Тодоров посочи дека сите заболени од листерија консумирале сувомеснати производи од една компанија. Истакна оти знаеле дека ќе бидат негативни мострите особено поради фактот што инспекторите кои биле во производствените капацитети на компанијата, информирале дека „просториите и машините буквално биле потопени со средство за дезинфекција“

прочитај повеќе

Штип: 11 пациенти хоспитализирани со симптоми на жолтица

Засега изворот на заразата од жолтица во Штип е непознат, по што надлежните институции и епидемиолозите ќе треба во текот на овие денови да го откријат жариштето на болеста

прочитај повеќе

Листеријата одзема уште еден живот, почина 46-годишниот маж од Неготино

Почина 46 годишниот пациент од Неготино кој на Клиниката за инфективни болести, беше хоспитализиран поради зараза со бактеријата листерија, информираа од Министерството за здравство. За неполни два месеца ова е петти смртен случај од листерија, а опасната бактерија е потврдена кај десет пациенти досега

прочитај повеќе