01-02-2015 

Полицијата во цензорска акција - втор дел!

од Борјан Јовановски, НОВА | објавено на: 13-09-2013 15:46:44

НОВА вчера се обрати до Здружението на новинарите на Македонија со информација за немилиот настан кога полицијата ја принуди нашата екипа да го избрише видео материјалот снимен пред паркот кај Бристол.

Воедно за овој настан изготвивме и анализа.

>>АНАЛИЗА: Полицијата во цензорска акци

ЗНМ повратно не информираше дека се обратиле во МВР со барање за појаснување на околностите под кој се случило полицијата да бара ТВ екипа да го избрише снимениот материјал и дека од таму добиле одговор потпишан од портпаролот на ова министерство, Иво Котевски. Во одговорот Котевски вели:

„МВР постапувало и ќе постапува согласно „Упатсвото за комуникација со јавноста“ изготвено јули 2007 година, кое беше изработено во соработка со ОБСЕ и Амбасадата на Кралството Велика Британија, опфаќајќи ги најдобрите меѓународни стандарди и практики.

- Впрочем Членот 14 вели дека „Во одредени случаи Полицијата има право да го контролира пристапот на медиумите на определен простор, односно определено подрачје. Доколку околностите на ситуацијата тоа го налагаат, Полицијата може да забрани пристап на медиумите на определен простор, односно определено подрачје“ се вели во одговорот на Котевски упатен до ЗНМ.

Не сме информирани дали ЗНМ побарало дополнително објаснување но она што го знаеме е дека случајно или намерно портпаролот Котевски повикувајќи се на Упатството за комуникации со јавноста на полицијата заборавил да го допише членот 14 од истото тоа Упатство во кое точно се укажува во кои случаи може да се ограничи и забрани пристап на медиумите.

Ако заборавил, еве да го потсетиме што се вели во овој член од упатството:

Доколку околностите на ситуацијата тоа го налагаат, Полицијата може да забрани пристап на медиумите на определен простор, односно определено подрачје, и тоа:

- простор обележан со полициска лента на местото на извршување на кривично дело;
- локации на пожари од поголеми размери, природни катастрофи и елементарни непогоди;
- посети на делегации;
- јавни настани за кои се неопходни зајакнати мерки за безбедност и
- други ситуации кои може да го загрозат текот на истрагата, односно јавната безбедност.

Со оглед на тоа дека екипата на НОВА не била на локација пропишана со овој член уште еднаш јавно го поставуваме прашањето зошто ни беше наложено да го избришеме снимениот материјал.

И најважното од убаво изработеното Упатство на кое се повикува Котесвки - Член 20:

Полицијата не смее да одземе професионална опрема или материјали на новинарите, доколку за тоа не биде обезбеден судски налог, односно доколку не постои основано сомневање за повреда на законски прописи од страна на новинарите.

Котевски својот одговор до ЗНМ го завршува вака:

Се надеваме дека наводите за „немил настан“ не се обид за злонамерна манипулација, бидејќи ќе повториме дека до Секторот за односи со јавност не стигнало никакво барање за снимање на локацијата на која што полицијата утринава согласно законските прописи и ингеренции пружаше асистенција и ја обезбедува истата додека не се создадат условите корисникот на земјиштето да ги оствари своите законски права, вели Котевски.

За немил настан во наводници и манипулација, немаме коментари. Но за барањето за снимање имаме прашање:

Дали ТВ екипите треба секојдневно да доставуваат барања за снимање низ градот со оглед на тоа што полицајците ги има на секаде!?


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Горан Милевски е нов лидер на ЛДП

Либерално-демократската партија денеска на шестото собрание го избра Горан Милевски за нов претседател на партијата

прочитај повеќе

Билд: Обвинувањата за обид за државен удар изгледаат изнасилени

Поранешниот шеф на шведската дипломатија Карл Билд на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави дека случувањата во Македонија се загрижувачки и повика ЕУ силно да се ангажира за обезбедување на владеење на правото

прочитај повеќе

Наивно

Се понадевавме дека Брисел ќе ни послужи убаво јадење за да ни ја врати желбата за живот по сите македонски мрсни диети кои ни се нудат секојдневно. Наместо тоа наидовме на бесвкусно јадење од европската кантина.

прочитај повеќе

Гошев: Груевски ја направи последната фатална грешка

Петар Гошев, Павле Трајанов и Тито Петковски говорат за НОВА за случајот „Пуч“ и за обраќањето на премиерот Никола Груевски кон нацијата по повод наводната соработка на опозицискиот лидер Зоран Заев со странските тајни служби

прочитај повеќе

Реките во велешко се излеаа - поплавени куќи, мостови и земјиште

Обилните врнежи од дожд, кои синоќа по 21 часот во повисоките делови на велешкиот регион преминаа во снег, им создаоа големи проблеми на жителите

прочитај повеќе

(ФОТО) Протест за почист воздух во Скопје: Кој е крив што градот ни е сив?

Протестот под мотото „Кој е крив што градот ни е сив?“, кој го организираше невладината „Go Green“ е со цел да се привлече внимането на надлежните органи од кои бараат конкретни мерки за спречување на загадувањето

прочитај повеќе

Лавина кај Бигорскиот манастир, целосен прекин на патот Маврово – Дебар

абрани за движење на тешки товарни возила поради поголеми остатоци од снег на коловозите има на патните правци Тетово – Попова Шапка, крак Маврово – Дебар и на планинските премини Стража, Пресека, Барбарас и Ѓавато

прочитај повеќе

Сопругата на Верушевски и функционерот од Струмица добија 30-дневен притвор

Скопскиот Кривичен суд по распитот пред судија, им одреди 30-дневен притвор na Соња Верушевска, сопруга на првообвинетиот Зоран Верушевски и на Бранко Палфиров, функционер во општина Струмица

прочитај повеќе

Американска амбасада за "Пуч": Со загриженост ја следиме кривичната за Заев

Ги повикуваме властите да ги задоволат највисоките стандарди на правната држава, транспарентноста, принципиелноста, заштитата на слободата на говорот, како и судската независност во текот на процесот, за да се осигура интегритетот на демократските процеси во Македонија

прочитај повеќе

Во штипско опасност од прелевање на реката Брегалница

Општина Штип ги предупредува жителите долж течението на река Брегалница во штипско, дека претстои зголемување на водостојот на реката Брегалница

прочитај повеќе

Министерот за правда Јашари: Има големи притисоци во судството

Јас не верувам дека има држава во светот каде што правосудните органи немаат притисоци на некој начин, но не би рекол дека имаат притисоци во ваков обем како што имаат кај нас, вели министерот за правда Аднан Јашари во неделното интервју на Радио Слободна Европа

прочитај повеќе

Петиција: Скопска улица да се именува по Желев, а софиска по Трајковски

Преку социјалните медиуми се шири идејата во Скопје да има улица со името на бугарскиот експретседател Жељу Желев, а за возврат Бугарите да именуваат улица во Софија со името на починатиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа во 2014 година

прочитај повеќе

ЕУ бара почитување на правата на обвинетите во случајот „Пуч“

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) на Европската унија испрати соопштение по повод последните настани во Република Македонија и поднесените кривични пријави за шпионажа и обид за уривање на уставниот порадок во земјата и бара почитување на правата на обвинетите

прочитај повеќе

(ВИДЕО) Заев: Илјадници граѓани биле следени од службите на Груевски

- Нема никакви странски служби. Нити сум го уценувал, нити сум се заканувал. Сите знаеја кои се петте барања меѓу кои и техничка влада. Тоа не е нешто ново. Доказите се добиени од чесни граѓани и службите на Груевски, кои вистински се грижат за иднината на Македонија, изјави Заев

прочитај повеќе

Симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ заминуваат од Бихаќка, се чека обраќањето на Заев

Во меѓувреме пред седиштето на СДСМ се собрани членови и симпатизери на најголемата опозициска партија, кои ја очекуваат прес-конференцијата на Заев најавена за во 18:30 часот, на која ќе се обрати пред јавноста по повод обвинувањата

прочитај повеќе

(ОБНОВЕНО) ФОТО: Собир на симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ пред „Бихаќка“

Откако во паркот спроти Собранието на Република Македонија се собраа граѓани, симпатизери на владејачката партија ВМРО ДПМНЕ, тие се упатиле во правец кон седиштето на СДСМ

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме за смирено однесување на граѓаните

-Во однос на најавите и повиците за спонтани собири на граѓани по социјални мрежи, кои згрозени од постапките на лидерот на опозицијата, кои денес излегоа на виделина, ВМРО-ДПМНЕ сака да испрати апел за смирено и рационално однесување, соопштува оваа партија

прочитај повеќе

Се формира Наставнички пленум

- Целта на Наставничкиот пленум е да се поттикне јавна, отворена и информирана дебата за реформите и законите на основното и средното образование во Република Македонија со учество на сите засегнати страни, информира новоформираниот пленум

прочитај повеќе

Заев: Приклучете се луѓе, да се врати владеењето на Уставот и Македонија

-Охрабрете се граѓани сите и радувајте се. Ова е почеток на враќање на слободата и демократијата во Македонија. Вистината ќе излезе на виделина пред очите на целата македонска јавност, изјави лидерот на СДСМ, откако МВР соопшти дека е осомничен во полициска акција „Пуч" a премиерот Груевски го обвини дека го уценувал со снимки од странски служби

прочитај повеќе

Јанкулоска: За прв пат обид за државен пуч, задоволни сме од доказите

- За првпат во историјата на Македонија истражните органи спречуваат обид за насилно уривање на уставниот поредок. Опфатени се четири лица на кои им се ставаат на товар кривични дела шпионирање, насилство врз највисоки претставници на државни институции и кривично дело помагање

прочитај повеќе