23-07-2014 

Полицијата во цензорска акција - втор дел!

од Борјан Јовановски, НОВА | објавено на: 13-09-2013 15:46:44

НОВА вчера се обрати до Здружението на новинарите на Македонија со информација за немилиот настан кога полицијата ја принуди нашата екипа да го избрише видео материјалот снимен пред паркот кај Бристол.

Воедно за овој настан изготвивме и анализа.

>>АНАЛИЗА: Полицијата во цензорска акци

ЗНМ повратно не информираше дека се обратиле во МВР со барање за појаснување на околностите под кој се случило полицијата да бара ТВ екипа да го избрише снимениот материјал и дека од таму добиле одговор потпишан од портпаролот на ова министерство, Иво Котевски. Во одговорот Котевски вели:

„МВР постапувало и ќе постапува согласно „Упатсвото за комуникација со јавноста“ изготвено јули 2007 година, кое беше изработено во соработка со ОБСЕ и Амбасадата на Кралството Велика Британија, опфаќајќи ги најдобрите меѓународни стандарди и практики.

- Впрочем Членот 14 вели дека „Во одредени случаи Полицијата има право да го контролира пристапот на медиумите на определен простор, односно определено подрачје. Доколку околностите на ситуацијата тоа го налагаат, Полицијата може да забрани пристап на медиумите на определен простор, односно определено подрачје“ се вели во одговорот на Котевски упатен до ЗНМ.

Не сме информирани дали ЗНМ побарало дополнително објаснување но она што го знаеме е дека случајно или намерно портпаролот Котевски повикувајќи се на Упатството за комуникации со јавноста на полицијата заборавил да го допише членот 14 од истото тоа Упатство во кое точно се укажува во кои случаи може да се ограничи и забрани пристап на медиумите.

Ако заборавил, еве да го потсетиме што се вели во овој член од упатството:

Доколку околностите на ситуацијата тоа го налагаат, Полицијата може да забрани пристап на медиумите на определен простор, односно определено подрачје, и тоа:

- простор обележан со полициска лента на местото на извршување на кривично дело;
- локации на пожари од поголеми размери, природни катастрофи и елементарни непогоди;
- посети на делегации;
- јавни настани за кои се неопходни зајакнати мерки за безбедност и
- други ситуации кои може да го загрозат текот на истрагата, односно јавната безбедност.

Со оглед на тоа дека екипата на НОВА не била на локација пропишана со овој член уште еднаш јавно го поставуваме прашањето зошто ни беше наложено да го избришеме снимениот материјал.

И најважното од убаво изработеното Упатство на кое се повикува Котесвки - Член 20:

Полицијата не смее да одземе професионална опрема или материјали на новинарите, доколку за тоа не биде обезбеден судски налог, односно доколку не постои основано сомневање за повреда на законски прописи од страна на новинарите.

Котевски својот одговор до ЗНМ го завршува вака:

Се надеваме дека наводите за „немил настан“ не се обид за злонамерна манипулација, бидејќи ќе повториме дека до Секторот за односи со јавност не стигнало никакво барање за снимање на локацијата на која што полицијата утринава согласно законските прописи и ингеренции пружаше асистенција и ја обезбедува истата додека не се создадат условите корисникот на земјиштето да ги оствари своите законски права, вели Котевски.

За немил настан во наводници и манипулација, немаме коментари. Но за барањето за снимање имаме прашање:

Дали ТВ екипите треба секојдневно да доставуваат барања за снимање низ градот со оглед на тоа што полицајците ги има на секаде!?


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Игор Спасовски наводно оставил проштално писмо и пари за погреб

Според сознанијата на Утрнски весник Игор Спасовски, оставил проштално писмо кое било пронајдено во возилото со кое тој дошол во домот на Наташа, а биле пронајдени и пари кои требало да бидат употребени за неговиот погреб

прочитај повеќе

ФОТО- ГАЛЕРИЈА: Во првата скопска галија на час по историја

Персоналот кој со екипата на НОВА ТВ се однесуваше како група обучени историчари почнаа да ни раскажуваат за значењето на лавовите во ресторанот кои ги има поставено во изобилство, за симболот на вечноста, за битката кај Хераклеа, за Александар Велики, Филип II, од кои е поставена резба на еден од ѕидовите... Проектот „Скопје 2014“ предвидува изградба на шест вакви галии закотвени на реката Вардар во Скопје

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ прашува што се случува во Општина Центар?

Шиповиќ вечерта беше предавник, бидејќи направил кворум за гласање на два Дуп-а. Утрото, истите луѓе на чело со Андреј Жерновски и СДСМ го прогласија Шиповиќ за херој со чија помош пропаднало носењето на два Дуп-а, бидејќи гласал против.

прочитај повеќе

СДСМ: зошто не е реагирано веднаш на листеријата?

СДСМ: Ако мострите од производи, како што изјавија вчера од Агенцијата за храна и ветеринарство, биле земени дури вчера, а првите резултати ќе бидат дури в петок, тогаш, од каде знаат властите дека бактеријата е од домашни месни индустрии?

прочитај повеќе

Просветарскиот штрајк со глад се прошири и во Велес

Штрајкот со глад на просветарите се прошири и во Велес. Во знак на солидарност на тројцата професори од штипскиот државен универзитет, претседателот на велешко-светиниколскиот регионален огранок на СОНК Перо Јовановски и секретарката Снежанка Манева во просториите на синдикатот штрајкуваат повеќе од 24 часа.

прочитај повеќе

Поддршка за тројцата професори и од струмичко-радовишкиот регион

Претседателот на СОНК во струмичко – радовишкиот регион Никола Џорлев и секретарот Габриела Јанкова, се приклучија кон штрајкот со глад од солидарност кон тројцата професори од УГД „Гоце Делчев“ – Штип.

прочитај повеќе

СОНК: Ќе штрајкуваме сè дури не се реши статусот на тројцата професори

Тринаесетиот ден од штрајкот со глад на тројцата професори поминува со поддршка и од претседателството и раководството на СОНК, како и други синдикални членови низ цела Македонија кои од вчера во знак на солидарност се приклучија кон штрајкот. Од СОНК велат дека штрајкот нема да прекине сè дури не се повтори постапката во Одборот на Наставно научниот совет

прочитај повеќе

Иванов му посака успех на Наумовски во решавање на спорот со името

На средбата новиот пратеник во разговорите за разликата околу името Васко Наумовски беше запознаен со досегашните активности во рамки на процесот што се води под покровителство на ОН.

прочитај повеќе

Одложено уривањето на Мостот на желбите

Локалната самоуправа и концесионерите на плажите во Канео одлучија Мостот на желбите да не се урива до завршувањето на главната туристичка сезона.

прочитај повеќе

Четврта жртва на листеријата на Инфективната клиника

Засега на Клиниката за инфективни болести во моментов нема хоспитализирани пациенти со листерија, а значително е подобрена и стабилна здравствената состојба на доенчето хоспитализирано на одделот за неонатологија при Клиниката за детски болести во Скопје.

прочитај повеќе

Денеска во Собрание: 27 предлог закони и измени на закони од повеќе области

Пратениците меѓу другото ќе ги разгледаат предлог-дополнувањето на Законот за договорен залог, дополнувањето на Законот за високото образование и измените на Законот за семејство

прочитај повеќе

Васко Наумовски ќе биде нов преговарач во спорот околу името

Поранешниот вицепремиер за евроинтеграции Васко Наумовски ќе биде нов преговарач во спорот за спорот околу името. Изборот на Наумовски е направен по консултации со претседателот Ѓорге Иванов

прочитај повеќе

Средба Јолевски - Најденов: Реставрација на бугарските воени гробишта

Експертска комисија формирана од министерствата за одбрана на Бугарија и на Македонија, најверојатно ќе ја испитува можноста за реставрација на бугарските воени гробишта од Првата Светска војна, на оваа тема денеска во Софија разговарале министрите за надворешни работи Јолевски и Најденов

прочитај повеќе

Бакрачески: Не можеме да забраниме концерт на ниту еден музичар од Србија

Во јавноста постои поделеност околу оправданоста на одржувањето на концертот на големата Балканска звезда Цеца на 1 август, наспроти големиот македонски национален празник Илинден 2 август во Охрид

прочитај повеќе

Листерија: Регистрирани се пет нови случаи на заболени - едно лице е критично

Регистрирани се пет нови случаи со дијагноза менинго енцефалитис од Скопје, Кочани, Македонски Брод, Охрид и Гевгелија. На Клиниката за инфективни болести во Скопје кај уште едно лице е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија

прочитај повеќе

Жерновски ќе стави вето на контроверзните ДУП-ови

Жерновски нагласи дека е охрабрен по изјавата на министерот за локална самоуправа, Лирим Шабани кој истакнал оти двата спорни ДУП-а се донесени спротивно на Законот за локална самоуправа

прочитај повеќе

Отворено писмо: Ректоре, Ве молиме да престанете да манипулирате!

Тројцата професори се обратија со писмо до ректорот: "Наместо енергијата да ја трошите на, по сите основи, неприфатливи предлози, најдете начин ВЕДНАШ да го решите проблемот што го создадовте". Ректорот од своја страна ги повика професорите да изберат тројца колеги кои ќе ги евалуираат рецензиите.

прочитај повеќе

Познат идентитетот на жртвите од двојното убиство и самоубиство во Аеродром

Сестрите Наташа (34) и Билјана (31) денеска се убиени во станот на постарата сестра во општина Аеродром.Според првичните информации на МВР во нив пукал 36 годишниот Игор кој подоцна и се самоубил

прочитај повеќе

Најголем број на инциденти сторени од омраза се поради етничката нетрпеливост

Од инцидентите од омраза по етничка основа во најголем број жртвите се од албанска и македонска националност и најчесто се работи за малолетници. Два најеклатанти примери кои посочуваат на тоа се протестите по случајот „Монстум“, како и убиството на Ангел Петковски во Ѓорче Петров

прочитај повеќе

Две убиства и самоубиство во општина Аеродром

Две убиства и самоубиство, денеска претпладне се случиле во општина Аеродром, дознава НОВА. Пронајдени се три тела, од полицијата во моментов вршат увид и велат дека е прерано за било какви информации. Жителите на Аеродром велат дека мажот ја убил својата сопруга, потоа ја застрелал и нејзината сестра, па се самоубил,

прочитај повеќе