02-09-2014 

Македонија има малку време да го фати возот за Европа

од Борјан Јовановски, НОВА | објавено на: 25-02-2013 18:53:00

Доколку Македонија не ја искористи шансата која и се пружа до јуни процесот на нејзиното интегрирање се одлага за барем 2 години, вели за НОВА, Кристоф Бендер, директор на канцеларијата на ЕСИ во Виена.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Актуел

Груевски против Заев: На чиј кантар ќе се мери правдата

Судијката Весна Калковска е позната во јавноста по пресудата во спорот против директорот на Вечер кој го поведоа повеќе јавни личности обвинети дека се грчки платеници во анонимен текст во весникот. Калковска по 5 години ја отфрли тужбата „поради непостоење на автор“

прочитај повеќе

Најголема задолженост на државата за последните 12 години

Државниот долг на Македонија надмина 40 отсто од БДП-то. Државниот долг на крајот на јули изнесувал 3,303 милијарди евра, односно 40,8 отсто од Бруто домашниот производ, говорат податоците на Министерството за финансии

прочитај повеќе

Интегрален текст од заклучоците на самитот во Берлин

Политички активно граѓанско општество, плурална медиумска сцена, независни синдикати и економија ослободена од политичко мешањe, решавање на постојните билатерални прашања во најбрз можен рок, понатамошни мерки за справување со корупцијата и организираниот криминал, се дел обврките превземни во Берлин

прочитај повеќе

Рунтевски: Листерија е лоцирана во полнилка во "Пекабеско"

Бактеријата листерија е пронајдена преку земен брис од дел од полнилка во компанијата Пекабеско, потврди за НОВА Дејан Рунтевски директор на Агенцијата за храна и ветеринарство, откако НОВА вчера објави документ од кој се гледа дека листерија е пронајдена кај уште еден производител на сувомесни производи

прочитај повеќе

Што и претходеше на тепачката во Собранието

До тепачката дошло по вербалната расправа на пратеникот од ДПА, Орхан Ибраими и неговиот колега од ДУИ, Реџаил Исмаили. Не кажувај невистини рекол Исмаили на што повратно Ибраими возвратил со навредата "мајмуне"

прочитај повеќе

Листерија пронајдена во салама на друг производител, затворена болничка кујна

Затворена е болничката кујна во Гостивар по извршената контрола од Агенцијата за храна и ветеринарство. Нема одговор од Агенцијата за храна која е причината за затварањето на кујната од каде што се хранат болните. НОВА дојде до документ кој покажува дека листерија е најдена и во салама од друг производител

прочитај повеќе

Уставни измени: Кому му одговора Македонија да биде даночен рај

НОВА повеќе од една година истражува и објавува текстови кои откриваат во кои бизниси се вклучени тајни сопствеништва од офшор дестинациите како Белизе, Панама, Лугано, Џерси и други. НОВА подготови и видео кое преку анимација објаснува како, всушност, функционираат овие системи

прочитај повеќе

(Репортажа)Пустец – село на три држави

На Пустец му приличи името. Господ не бил така дарежлив кон регионот на мала Преспа за разлика од другата страна на езерото, кај нас во Македонија. Камен и сува земја црвеница тешко погодна за одгледување на некоја земјоделска култура

прочитај повеќе

Многудетно семејство од Драчево на работ на егзистенција

Семејството се обратило за помош директно и до претседателот Ѓорѓе Иванов. Оттаму експресно добилe одговор во кој се вели: „Имаме разбирање за вашата ситуација и најискрено се надеваме дека во најскоро време ќе се создаде можност за решавање на вашето станбено прашање. Ве охрабруваме да ги следите јавните огласи и да аплицирате“, се вели во одговорот од кабинетот на претседателот Иванов

прочитај повеќе

Епидемиолошка анкета: Заболените и починатите не јаделе свински врат

Ниту еден од заболените и починатите од листерија не јаделе свински врат, покажува документот на Институтот за Јавно здравје до кој дојде НОВА, а се однесува на периодот до 16 јули. Нема ниту епидемиолошка поврзаност меѓу регистрираните случаи, се вели во овој документ,  што значи дека анкетата покажала дека заболените не јаделе од ист вид на храна

прочитај повеќе

Екстра меин е затворена, месото од Бразил слободно влегува во државата

Додека заразеното месо од Бразил од кое наводно се правеле производите во Екстра меин, слободно се увезува во државата, надлежните кои до пред два дена се препукуваа која метода е валидна , а која промашена, на денешната прес конференција се смееја на новинарски прашања. Станува збор за сериозна тема, за бактерија која одзема пет животи, а десет луѓе заболеа

прочитај повеќе

Хронологија на случајот листерија: Два месеца се бара изворот на бактеријата

Мистериозноста околу изворот на листерија од која 10 лица се заразија, а пет се починати продолжува, граѓаните наместо да добијат конечен став околу случајот со листерија, остануваат неми пред низа препукувања ...

прочитај повеќе

Истражување на БИРН: Смел бизнис на Фазлиќ и Лазаревиќ со гас од шкрилци

Мрежа на таинствени офшор фирми, ги поврзуваат енергетскиот магнат, Војин Лазаревиќ, и бизнисменот, Дамир Фазлиќ, со смелиот обид да ја трансформираат Албанија во центар за гас од шкрилци од САД, открива БИРН. Автори: Линдита Цела и Лоренс Марзоук

прочитај повеќе

СДСМ: Што сé кријат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ?

СДСМ: Прво, затоа што доаѓа моментот кога ќе треба да се открие што договорил Никола Груевски во врска со спорот со Грција и името на држвата. Второ, затоа што се појавија информации за вртоглави суми на пари за престојот на Никола Груевски и групата околу него во Турција.

прочитај повеќе

Институциите си контрираат: Во свинскиот врат има листерија, супер-анализа нема

Квантификацијата(броење на бактериите) не била од пресудно значење за докажување на листерија кога е докажан ист генотип и кај болните и во примерокот од производот, тврдат во Комисијата за заразни болести. Со ова во Комисијата го демантира тврдењето на Факултетот за ветеринарна медицина дека во производите на оваа компанија ја нема опасната бактерија

прочитај повеќе

Екстра меин бара одговорност за пропустите во постапката за испитување

Екстра меин обвинува за пропусти во постапката од страна на Центарот за јавно здравје во Велес при испитувањето на листерија од мострите на свинскиот врат, со што велат дека е нанесена штета на угледот на компанијата. Прашуваат: Зошто се дозволени пропусти во постапката и истите се премолчуваат? Зошто не се бара одговорноста во спроведување на процедурите?

прочитај повеќе

Албанец од Скопје помеѓу „џихадистите“ на Косово

Во акција, полицијата уапси 40 лица со сомневање дека учествувале во редовите на ИСИС и Ал-Нусра во Ирак и Сирија, но и организатори на мрежите на овие терористички групи во Косово и во регионот

прочитај повеќе

Хоризонт: Со најновите законски измени жртви се над 25.000 корисници на нега

Како што предупредувавме дека донесените измени на законот за социјална заштита ќе предизвикаат социјален револт тоа денес на неколку дена од стапување на сила на новиот закон тоа и се случи, реагираат од здружението Хоризинт. Барателите за нега се враќаа од Центрите за социјани работи не им се земаа документите затоа што се уште центрите немаат добиено прецизни насоки

прочитај повеќе

Комисија за заразни болести: Не е направена супер-анализа, примерокот е заклучен

Институтот за јавно здравје демантира дека е извршена супер-анализа од страна на Факулетот за ветаринарна медицина, во која се покажа дека во свинскиот врат на Екстра меин нема листерија, бидејќи примерокот се чувал запечатен во Центарот во Велес. Примерокот ќе се праќа на анализа во странство, а името на лабораторијата се чува во тајност. Од Комисијата за заразни болести соопштуваат дека изјави во Обвинителството ќе дадат сите инволвирани институции и деканот Митрев

прочитај повеќе

Деканот на Факултет за ветеринарна медицина:Промашена е методата за листерија

Сосема е погрешен методот со кој се испитува листеријата во Институтот за јавно здравје, тврди за НОВА Дине Митрев декан на Факултетот за ветеринарна медицина. Тој објаснува дека н е постојат методи за испитување на бактеријата листерија какви што применува Институтот и дека таквите методи воошто не соодвествуваат во праксата

прочитај повеќе